Magnet fishing: Potřebná výbava jaké poklady můžete najít

Magnet fishing je označení pro hledání pokladů na dnech řek, rybníků, jezer i stok. Co je k tomu potřeba a jaké poklady můžete najít? Čtěte dál.

Dá se „rybařit“ pomocí magnetu? Dá. Jen pod vodou nelovíte ryby, nýbrž feromagnetické poklady. To jsou různé zahozené nebo ztracené předměty vyrobené ze železa, niklu, oceli či jiných slitin, které železo obsahují.

Které poklady se dají pod hladinou najít

Nejčastěji vyznavači magnetic fishingu nacházejí rezavé dráty, děravé trubky od kamen, disky kol, jízdní kola či jejich části a jiný kovový odpad. Někdy se však z vody podaří vytáhnout mince, ztracené klíče, nůž nebo dokonce moped či celý trezor. Ten ale zpravidla pochází z trestné činnosti a bývá prázdný.

Pozor na nebezpečné nálezy

Cenné nálezy, jako jsou staré mince, by měl každý nálezce ohlásit v místně příslušném muzeu nebo na památkovém ústavu.

Některé nálezy mohou být i životu nebezpečné. Jedná se zejména o střelné zbraně, nábojnice, munice. Ta totiž může být doposud nevybuchlá. Každý takový objev je nutné přímo z místa hlásit policii a lokalitu zabezpečit, aby se ke střelivu nedostaly jiné osoby nebo dokonce děti. Přivolaný policejní pyrotechnik se už o nález postará.

Většinou najdete předměty bezpečné

Pokud magnet fishing provádíte na běžných místech, většinou najdete jen neškodné předměty. Chcete to zkusit taky? Pořiďte si základní výbavu a hurá k vodě.

Základní výbava pro magnet fishing

Co je pro hledání pokladů potřeba? Stačí pár základních věcí:

1) Silný magnet na magnet fishing

Magnet na magnetic fishing může být různě velký a silný. Pořídit se dá jednostranný magnet pro lovce pokladů. Obsahuje silný neodymový magnet, který je vlisovaný v odolném ocelovém pouzdře a na horní straně má oko se závitem.

Oboustranné magnety na magnetický lov mají magnetickou plochu na dvou stranách a závit na oko i z boku. Šance na nález pokladu se tím zvyšují, protože takový magnet můžete lépe táhnout po dně.

Magnety na magnetic fishing mají sílu od 135 až do 1100 kilogramů! Ale ty nejsilnější jsou určené jen pro zkušené lovce pokladů.

2) Pevné lano na hledání pokladů

Pevné lano je další nutnou součástí výbavy. K oku magnetu jej uvážete pevným osmičkovým uzlem nebo například dračí smyčkou. Lana na hledání pokladů bývají k dispozici v délce 15 nebo 30 metrů a mají nosnost od 355 až do 550 kilogramů. Pozor, pokud máte doma horolezecké lano, tak to se pro magnet fishing moc nehodí, protože pruží.

3) Odolné rukavice s protiskluzovou úpravou

Předměty, které roky leží na dně vod, bývají špinavé od bahna, řas i rzi. Z toho důvodu velice doporučujeme používat ochranné rukavice. Vhodné jsou třeba ochranné polyamidové rukavice s nitrilovým protiskluzovým povrchem. Úchop lana bude pevný. Navíc vaše ruce ochrání od popálení lanem, až vám bude prokluzovat mezi prsty. I s další výbavou je seženete na webu unimagnet.cz

4) Kbelík na nálezy

Co dál do výbavy magnetického lovce pokladů? Plastový kbelík. Je vhodný pro uložení mokrého lana a také špinavých nálezů. Vězte, že mezi etiku hledačů patří, že veškeré nálezy z místa odnesete a nic nevhodíte zpět do vody. Lovci pokladů pomáhají čistit vodstvo od kovového odpadu.

5) Antibakteriální gel, foťák do kapsy

Na vyčištění rukou se hodí antibakteriální gel a pro zdokumentování nálezů kapesní fotoaparát nebo aspoň mobilní telefon s foťákem.

Co dalšího hledači pokladů používají?

Zkušenější lovci pokladů na magnet fishing používají i ocelový hák.

6) Ocelový hák na objemnější úlovky

Ocelový hák přijde vhod v případě, když je nalezený předmět moc těžký nebo zaoblený a magnet jej při tahání z vody už neudrží. Na druhém laně k němu vhodíte hák a vytáhnete z hlubin i těžký nález.

7) Ochranný kužel na magnet

Poslední běžnou pomůckou, kterou vyznavači magnet fishingu používají, je ochranný kužel na magnet. Navléknete jej přes nosné oko a eliminujete tím riziko, že se magnet zasekne někde o větev nebo dráty pod vodou.

Další tipy pro magnet fishing najdete na blogu Magnetik.cz.

Magnet fishing je zábava a dobrodružství. Jaké poklady se podaří najít vám?