Nakupujete s kreditní kartou? Splácejte co nejpozději – a vyděláte!

Nákupy na kreditní kartu jsou výhodné nejen díky bonusům, které se dají získat za nákupy a další platby na partnerských prodejnách či u poskytovatelů služeb. Skvělé je i bezúročné období, jež trvá i téměř dva měsíce. Díky této kombinaci jde vlastně o půjčku s odměnou a zdarma na až 55 dní. Ovšem v současné době vysokých sazeb na spořicích účtech se dá kreditní karta využít i k výdělku. Jak na to? Dozvíte se z následujících řádků.

Pohnutá historie kreditních karet v českých zemích

Kreditní karta je u nás výdobytkem posledních několika desetiletí – přišla na trh v téměř stejné době jako karta debetní. Na české území však vstoupila divoce, neboť lidé, kteří s ní neuměli zacházet (a kterým byly kreditky i účelově podsouvány), se brzy dostali do dluhových pastí. K tomu docházelo „jen“ z neznalosti pravidel jejího fungování. 

Kreditky si rychle získaly špatnou pověst. A celkem dlouho trvalo, než jim Češi opravdu „přišli na chuť“. Dnes už jsme se s kreditními kartami poměrně dobře sžili a naučili se zacházet s jejich bezúročným obdobím, i s bonusy nebo cashbackem, jaké s placením kreditkou získáváme. 

Připomeňme, co je „kreditka“

Připomeňme, že kreditní karta je kartou dluhovou (na rozdíl od karty debetní). Jakmile s ní zaplatíme, půjčujeme si tím peníze od banky. Půjčovat si můžeme opakovaně, třeba každý den – až do doby, než dosáhneme předschváleného stropu (úvěrového rámce). 

Banka pak jen čeká na splacení – některá 40 dní, jiná až 55 dní. Pokud termín splatnosti dodržíme, je vše v pořádku a opravdu jsme mohli peníze využít zcela zdarma. Jakmile se opozdíme, naskočí úroky ve výši okolo 20 %, plus mínus jednotky procent. Někde se úroky počítají (po nedodržení data splatnosti) již od provedení platby, jinde až opravdu od konce bezúročného období.

Kreditkou zaplatíte všude tam, kde debetní kartou. Dokonce si vyberete z bankomatu

Obchodníci mezi kartami (zatím) nerozlišují – kreditní kartou se dá zaplatit na všech místech, kde i kartou debetní. Lze dokonce i vybrat hotovost (jen pozor, někde za vysoký poplatek). Takže pokud se rozhodnete vybrat si podle našeho návodu sportovní kameru pro perfektní záběry z dovolené, můžete ji jak v e-shopu, tak v kamenné prodejně zaplatit kreditní kartou. A na transakci vydělat dokonce dvakrát – pokud dodržíte následující postup:

Jak se dá vydělat na splácení těšně před koncem bezúročného období?

Dnešní doba, kdy nejeden spořicí účet nabídne úročení nad 3 % p.a., se dá skvěle využít právě pro další pasivní příjem do vašeho rodinného rozpočtu. Jak? Velmi snadno. Stačí si online založit spořicí účet a každý měsíc na něj posílat celý příjem, aby se tu úročil. Během měsíce platit všechno kreditní kartou, a čerpat tím peníze banky zdarma, zatímco vaše peníze se budou zhodnocovat. 

Před koncem bezúročného období pak jen přepošlete peníze na účet spojený s vaší kreditkou. A pokud na splátky nezapomenete, každý měsíc „jste v plusu“ právě o úroky ze spořicího účtu. Ty jsou připisovány vždy na konci měsíce. Jestliže úroky na účtu zůstanou, budou se v dalšímměsíci také úročit.

Ukažme si příklad

Vezměme si spořicí účet s ročním úročením ve výši 4 %. A měsíční pravidelné výdaje ve výši 30 000 Kč. Pokud peníze na tyto výdaje pošlete na spořicí účet a necháte je zde ležet 50 dní (protože výdaje uhradíte z kreditky, a pak čekáte, než uplyne bezúročné období), bude úrok za prvních třicet dní dělat 85 Kč (100 Kč – 15 % daň z příjmu), za dalších 20 dní pak 56 Kč (protože vklad na účtu se po 30 dnech navýšil o oněch 85 Kč). 

Za rok se můžete s odkládanými 30 tisíci korunami dostat na cirka 1 700 Kč čistého pasivního příjmu jen díky tomu, že místo vašich peněz použijete na nákupy a jiné výdaje peníze banky, ovšem včas je bance vrátíte. A od banky (klidně jiné banky)si naopak necháte zaplatit za to, že jste jí poskytli své peníze na spořicí účet. Úrok může být ve výsledku i mnohem vyšší, pokud bude odvod na kreditku menší než celkový zůstatek na spořicím účtu.

Co dělat, když je dluh na kreditce příliš velký?

Někdy se stane, že celý dluh z kreditní karty nelze splatit včas. Třeba jste onemocněli nebo zůstali doma s dítětem, a tak váš příjem razantně klesl, rezerva na spořicím účtu nevystačí. Úrok z půjčky z kreditní karty, který nastoupí po konci bezúročného období, je nepříjemně vysoký. Proto jestliže nedokážete kreditku včas splatit, využijte možnost refinancovat jej na klasickou bankovní půjčku, kde se úroky stále točí pod sedmi procenty.