Světlovod. Moderní způsob, jak dostat denní světlo i tam, kde nejsou okna

Řada firem a podnikatelů se v současné době potýká s dramatickým zdražením energií, zejména pak elektřiny. Způsobů, jak s touto komoditou šetřit, je mnoho, avšak mnoho z nich nelze okamžitě aplikovat, aniž by se omezila produkce. Zajímavou možnost představují světlovody.

Jak funguje světlovod

Světlovod je relativní novinkou mezi systémy střešního osvětlení. Jedná se o speciální plastovou kupoli na střeše objektu, která dokáže přivést přirozené denní světlo i do prostorů bez oken v obvodových stěnách. Typicky jde o výrobní haly, sklady, ale někdy i kanceláře, kde tento problém většinou řeší střešní světlíky. Ty ale nemusí být ve všech případech optimální volbou a někdy ani není technicky možné je použít.

Světlovody odstraňují nedostatky světlíků. Od kupole vede potrubí s vnitřní reflexní plochou až na požadované místo, kde je světlo rozptylováno difuzorem do celého vnitřního prostoru. Výhodou je, že potrubní kolena jsou nastavitelná až do 45°, nicméně je nutné počítat s tím, že lze tento úhel použít maximálně dvakrát.

Pro noční provoz je možné do difuzoru zabudovat světelný zdroj, který alternuje interiérové svítidlo. To se hodí pro noční provoz nebo ve dnech s nedostatkem slunečního svitu.

Benefitem světlovodu je, že firma ušetří nezanedbatelné peníze za nadbytečné denní svícení. Oči zaměstnanců budou méně zatěžované a přirozené denní světlo působí pozitivně i na lidskou psychiku. Počáteční investice do montáže se tak velmi rychle vrátí.

Instalace světlovodu

Odborníci z oboru doporučují světlovod usadit nejlépe na jižní stranu střechy objektu. Důležitým parametrem jsou rozměry kupole, u nichž platí, že čím vyšší průměr, tím větší účinnost. Světelné ztráty během průchodu potrubím jsou úměrné jeho délce, přičemž přesný výpočet i návrh prodiskutujete s montážní firmou, která se instalací světlovodů zabývá.

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru