Archivní vína. Kdy je ten pravý čas na jejich konzumaci?

Archivace vína je doslova alchymie. Některá vína jsou určena k rychlé konzumaci a jiné ročníky je lépe nechat uležet. Jak to ale poznat? A jak s archivním vínem, které zrálo i několik dekád, naložit? Tyto otázky vám zodpovíme na následujících řádcích.

Co ovlivňuje kvalitu archivního vína?

Dlouhověkost vína určuje především obsah extraktů a tříslovin. Čím je vyšší, tím vyšší potenciál k dlouhověkosti tento nápoj bohů má. Zdaleka se ale nejedná o jediný faktor, který ovlivňuje kvalitu archivního vína. V úvahu je nutné brát i kvalitu producenta, lokaci vinice a samozřejmě ročník. Mezi povedené se řadí roky 1961, 1982, 1990, 2005, 2009 či 2010.

Odhadnout ten pravý okamžik, kdy je archivní víno v nejlepším věku, je těžké, a tak je třeba sledovat novinky z vinařství, kde se takové informace dozvíte. Další možností je láhve postupně ochutnávat, což ale vyjde velmi draho. Archivní vína totiž zcela logicky nepatří mezi ty nejlevnější artikly. Nicméně zážitek, který nabídne třeba archivní víno 1963, je opravdu unikátní. Vyzrálé lahve daných ročníků jsou vhodným dárkem pro oslavence, kteří se narodili v roce sklizně. Zážitek z degustace utváří i dobová etiketa.

Jak archivní víno otevřít?

Archivní víno je třeba otevírat opatrně. Vzhledem ke stáří korku doporučujeme lamelovou vývrtku, i tak ale počítejte s tím, že se korek může zlomit. U vín do stáří deseti let si vystačíte s běžnou vývrtkou.

Jak archivní víno skladovat?

Jestliže se rozhodnete vína sami archivovat, pak je nutné umístit je do temné místnosti se stálou teplotou a vlhkostí (ideálně 15 °C při relativní vlhkosti 70 %). Důležité je, aby lahve ležely. Svoji sbírku pak můžete rozšiřovat nákupem archivních vín od Wineme, specialisty na ročníková vína. Ochutnávání prémiových ročníků patří ke skutečným zážitkům, které ocení každý vinař i sběratel.